نوروز، سوژه‌ای برای فیلم‌های صد ثانیه‌ای

بازدیدها: 1

امیرسجاد حسینی کارگردان فیلم کوتاه «هدیه تولد» می‌گوید اگر بخواهد فیلمی ۱۰۰ ثانیه‌ای درباره نوروز بسازد سراغ دورهمی‌های خانوادگی می‌رود.

به گزارش سینمای خانگی، امیرسجاد حسینی از فیلمسازان جوان تقدیرشده در سیزدهمین جشنواره فیلم ۱۰۰ در گفتگو با مهر، در پاسخ به این سوال که اگر بخواهید فیلم ۱۰۰ ثانیه‌ای با موضوع «نوروز» بسازید، سراغ چه ایده‌ای می‌روید، گفت: من سراغ یک خانواده و جمع شدن آن‌ها دور هم می‌روم. خانواده‌ای در آستانه فروپاشی را تصویر می‌کنم که وضعیتی مشابه سرمای زمستان بر روابط آن‌ها حاکم است اما نوروز باعث شکل‌گیری یک دورهمی می‌شود و همین دورهمی تبدیل به جوانه‌ای در این خانواده می‌شود تا همچنان در کنار یکدیگر بمانند. من در قصه‌گویی به درام‌های خانوادگی بسیار علاقه دارم و فکر می‌کنم درباره نوروز هم سراغ چنین داستانی بروم.

این فیلمساز که با فیلم کوتاه «هدیه تولد» جایزه دوم بهترین فیلم داستانی را در جشنواره سیزدهم فیلم ۱۰۰ از آن خود کرد، درباره این اثر هم توضیح داد: واقعیت این است که من این فیلم را در ابتدا برای جشنواره ۱۰۰ نساخته بودم. قبل‌تر این فیلم را برای جای دیگری ساخته بودم و بعد این توفیق اجباری نصیبم شد که با همین فیلم در جشنواره فیلم ۱۰۰ هم حضور داشته باشم. هیأت داوران هم نسبت به این فیلم لطف داشتند و جایزه‌ای به آن تعلق گرفت.

وی ادامه داد: فیلم درباره چند سرباز است که یکی از دوستان‌شان به مرخصی نیاز دارد. او می‌خواهد به دیدار نامزدش برود و حالا دچار چالش شده است که برای گرفتن مرخصی چه باید بکند. ایده‌ای که ما داشتیم این بود اما مسأله‌ای که داشتیم اینکه تصویر ارائه شده از دوران سربازی غالباً چرک است و می‌خواستیم فضایی شاداب‌تر و باحال‌تر برای روایت این ماجرا داشته باشیم. به همین دلیل یکی از کاراکترها یزدی است، یکی ترک و یکی هم جنوبی. سعی کردیم رنگ‌آمیزی لهجه به این شادابی فضا کمک کند ضمن اینکه هر کدام از این بچه‌ها موقعیت‌هایی را در داستان ایجاد می‌کنند.

حسینی درباره تجربه‌ای که در ساخت این فیلم کوتاه به دست آورده است هم گفت: وقتی درباره سربازها کار می‌کنید، طبیعتاً با نیروهای مسلح در ارتباط هستید و زبان بچه‌های نظامی اساساً زبانی متفاوت از زبان ما در دنیای فیلمسازی است. تنظیم کردن و هماهنگ کردن این دو زبان به این معنا که هم ما معذوریت‌های این افراد را بفهمیم و هم آن‌ها بدانند که ما چه می‌خواهیم بگوییم، چالش‌برانگیز بود. دوستان ستاد کل البته کمک بسیار زیادی کردند که به این زبان مشترک برسیم.

وی افزود: ما می‌خواستیم تصویری که ارائه می‌کنیم نه غیرواقعی باشد و نه خیلی سیاه به نظر برسد. فکر می‌کنم چالش اصلی ما هم رسیدن به همین نقطه بود. جایی که ما برای ساخت فیلم رفتیم واقعاً سربازها شرایط ایده‌آلی داشتند و به همین دلیل هم پذیرفتم که فضای کلی فیلم را کمی باز و باحال نشان دهم.

این کارگردان درباره برنامه‌ریزی خود برای ورود به سینمای بلند حرفه‌ای هم گفت: واقعیت این است که من همین سال گذشته باید در جشنواره فیلم فجر حاضر می‌بودم اما نرسیدیم. زمانی که در اختتامیه جشنواره فیلم ۱۰۰ حاضر بودم حس متناقضی داشتم. از یک طرف با خودم می‌گفتم تو فیلم کوتاه و سریال‌ت را ساخته بودی و امسال می‌توانستی در جشنواره فجر باشی اما فیلمنامه‌ام به موقع آماده نشد. از طرف دیگر هم حضور در جشنواره ۱۰۰ را دوست داشتم چرا که معتقدم این رویداد جوهره سینما را دارد. حتماً در آینده نزدیک اولین فیلم بلندم را خواهم ساخت.

شاید برایتان مهم باشد...

+ There are no comments

Add yours