یک مدیر فرهنگی سوریه‌ای مطرح کرد/ ضرورت حضور فیلم مقاومت در عرصۀ بین‌المللی

بازدیدها: 1

مدیر موسسه هنری بین‌المللی قدس سوریه گفت: پیشرفته بودن سینماهای ایران قابل توجه است؛ اما آثار هنری ایران به خصوص در حوزه مقاومت باید به صورت جهانی و بین‌المللی حضور فعال و چشمگیری داشته باشند.

به گزارش سینمای خانگی از روابط عمومی حوزه هنری، هیات هنری سوریه، متشکل از مدیران مطرح و تراز اول این کشور که به دعوت حوزه هنری انقلاب اسلامی به ایران سفر کرده‌اند، در دومین روز از حضور در کشورمان با مدیران سازمان سینمایی سوره دیدار کردند و در جریان روند تولید و توزیع آثار هنری در این سازمان قرار گرفتند.

یک چرخه کامل از تولید و توزیع

در ابتدای این دیدار، امیررضا مافی، رئیس مرکز انیمشین سازمان سینمای سوره گفت: سازمان سینمایی سوره وابسته به حوزه هنری در یک بخش تولید آثار سینمایی، سریال تلویزیونی، انیمشن و … را به‌عهده دارد و بخش دیگر معاونت توزیع است که زنجیره سینماداران و سینماسازی را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه سازمان سوره ۶۵ سینما در اختیار دارد، افزود: ما یک چرخه کامل از تولید و توزیع داریم که البته بخش توزیع، در خدمت همه سینمای ایران است.

پیشرفته بودن سینماهای ایرانی قابل توجه است

در ادامه خلف المفتاح، مدیر موسسه بین المللی قدس گفت: ما نمی‌دانستیم که بحث مقاومت در تولیدات فرهنگی ایران جریان دارد. ‌این دیدارها و همکاری‌ها باید ادامه داشته باشد تا بحث مقاومت را به گوش همگان در جهان برسانیم.

وی در ادامه افزود: پیشرفته بودن سینماهای ایران قابل توجه است؛ اما آثار هنری ایران به خصوص در حوزه مقاومت باید به صورت جهانی و بین المللی حضور فعال و چشمگیری داشته باشند.

حمیدرضا جعفریان، رئیس سازمان سینمایی سوره نیز در این دیدار اظهار داشت: حوزه‌ هنری سابقه چهل ساله در هنر دارد و بخش سینمایی سوره از ارکان اصلی شکل‌گیری حوزه هنری بود که الان حدود ۲۵ سال است که به صورت مستقل ذیل حوزه هنری فعالیت دارد.

وی گفت: در سازمان سینمایی سوره به سه رکن تولید، توزیع و توانمندسازی توجه داریم. این هم به‌معنای پرورش نیروی جوان و فیلم ساز درکشور است.

جعفریان ادامه داد: در بخش توزیع، تلاش می‌کنیم آثار ما به صورت موثر به دست مخاطب برسد؛ به همین خاطر برای آثار کمپین توزیع داریم. این موضوعات و کمپین‌ها به قالب‌های مختلف مثل سینمایی، انمیشین، سریال و مستند بستگی دارد.

یک سوم سینماهای کشور در اختیار «سوره» است

رییس سازمان سینمایی سوره گفت: امروزه یک سوم سینماهای کشور در اختیار ماست که توسط یک سازمان تحت اشراف سازمان سینمایی اداره می شود. ما ۱۷۰ سالن در کشور داریم و تاپایان سال آن را به ۲۲۰ سالن می‌رسانیم.

وی افزود: در حوزه سینما و بخش توزیع، ارسال فیلم ها به جشنواره‌ها، اکران درسینماها و حتی انتشار در پلتفرم‌ها را انجام می دهیم. همچنین ارائه آثار سینمایی در جشنواره‌های بین‌المللی و پخش در سطح بین‌المللی نیز داریم. حتی پخش فیلم‌های سینمایی در تلوزیون هم داریم. همین فرایندها را برای محصولات دیگر مثل انمیشین و سریال نیز انجام می‌دهیم.

رئیس سازمان سینمایی سوره با اشاره به انیمشین لوپتو گفت: علاوه بر تولید این انیمیشن، در اجرای تئاترهایی با شخصیت‌های این اثر و همچنین در حوزه عروسک‌سازی فعالیت داشتیم. البته باید به این نکته نیز اشاره داشته باشیم که این مجموعه فعالیت‌ها برای محصولات دیگر سینمایی کشور هم انجام می‌شود و به طور مثال فیلم موقعیت مهدی که اوایل امسال پخش شد اثر ما نبود اما توزیع و پخش آن را برعهده داشتیم.

وی در ادامه به بخش تولید در سازمان سینمایی سوره اشاره کرد و گفت: تولیدات ما فقط به تولیدات سینمایی محدود نمی‌شود و همه تولیدات را در بر می‌گیرد. مرکز تولید سریال، مرکز تولید انمیشین، مرکز مستند و مرکز تولید فیلم کوتاه وظیفه این تولیدات را به‌عهده دارند.

جعفریان افزود: در بخش تولید، احترام به نظر مخاطب، توجه به ذائقه و درخواست‌های مردمی، موضوعات ترند شده در فضای مجازی و آمارهایی که از نظرسنجی‌های مردمی به دست ما می‌رسد، مواردی است که کمک می‌کند تا سازمان سینمایی سوره یک اثر را ساخته و پخش کند.

سوریه سرزمین هنر است

محمد ساسان، رئیس مرکز تولیدات سینمایی سازمان سینمایی سوره نیز در این دیدار گفت: سوریه سرزمین هنر است و می‌توان آن را گهواره تمدن هنر دانست.

وی اظهار امیدواری کرد که این دیدار به همکاری‌های بیشتر و مشترکی بیانجامد.

در این نشست فیلم «اخت‌الرضا» که هنوز به اکران عمومی در نیامده و ساخته سازمان سینمایی سوره است، برای هیات هنری سوریه به نمایش درآمد. این فیلم به بخشی از زندگی حضرت معصومه(س) و هجرت ایشان از مدینه به سمت ایران برای دیدار با برادر بزرگوارشان امام رضا(ع) پرداخته است.

بر اساس این گزارش، در دیدار امروز، خلف المفتاح، مدیر موسسه بین‌المللی قدس، آقای قسام غانم رئیس اتحادیه هنرهای تجسمی سوره، آقای عبدالمعطی رئیس اتحادیه هنرهای تجسمی فلسطین در سوریه، خانم ریم قبطان رئیس مرکز خط عربی در سوریه حضور داشتند.

شاید برایتان مهم باشد...

+ There are no comments

Add yours