دبیر جشنواره پوشش اصیل گوهرشاد پرسید: آقایان فیلمساز! زن موفق ایرانی را می‌بینید؟

بازدیدها: 2

دبیر جشنواره پوشش اصیل ایرانی اسلامی گوهرشاد در واکنش به اهدای جایزه به « خانم عاج» در یادداشتی خطاب به آقایان فیلمساز گفت: لطفاً زن موفق ایرانی را ببینید.

به گزارش سینمای خانگی، محمدحسن جعفرزاده دبیر جشنواره پوشش اصیل ایرانی اسلامی گوهرشاد در یادداشتی با عنوان «آقایان فیلمساز لطفاً زن موفق ایرانی را ببینید» آورده است: «چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر با همه فراز و نشیب هایش به ایستگاه پایانی رسید.به اذعان بسیاری از کارشناسان، سطح کیفی فیلم های این دوره پایین تر از جشنواره های قبل بود. از نظر مضمون نیز بسیاری از داستان ها از ضعف در ایده، تکراری بودن و دوری از مسایل جاری مردم رنج می بردند، برخی نیز پرداخت درستی از ایده اولیه نداشتند. از جمله این ضعف ها می توان به بی توجهی نسبت به جایگاه، نقش و مسایل اصلی زنان ایرانی اشاره کرد؛ زنانی که در خانه نقش خطیر مادری و همسری را ایفا می کنند و در اجتماع، با حفظ حیا و متانت، بازیگری فعال و تاثیرگذار در صحنه های مختلف به شمار می روند.

امروزه بانوی مسلمان ایرانی با تکیه بر هویت مستقل خود، از الگوهای غربی و شرقی زن عبور کرده و الگوی جدیدی در مبنا، گفتمان و سبک زندگی به جهانیان معرفی کرده است‌.

بانوان موفق ایرانی ثابت کردند زن در عین حال که می تواند وظایف و مسولیت های درون خانواده را به درستی انجام دهد، این قدرت را هم دارد که با حفظ حریم و رعایت فاصله میان زن و مرد، پا به پای مردان و در مواردی پیشروتر از آنها به کنشگری فعال اجتماعی بپردازد.

سینمای شریف ایران اسلامی باید این حرف نوی بانوان ایرانی را سردست بگیرد و الگوی نوین زنان این سرزمین را در مقابل گفتمان زن غربی و شرقی به همگان معرفی کند.

آقایان سینماگر! بانوی تلاشگر و پرامید ایرانی را ببینید. خانم های فیلم ساز، شما به عنوان یک بانوی هنرمند و موفق، زنان تاثیرگذار ایرانی را در صحنه های مختلف داخلی و خارجی رصد کنید و قصه های جذاب زندگی آن ها و داستان موفقیت ها و شکست هایشان را روایت کنید.

متاسفانه آنچه در جشنواره فیلم فجر امسال نمود داشت کم توجهی به موضوعات و مسائل اصلی زنان و بعضا غلبه نگاه مردانه و حتی رویکردهای مردسالار در فیلم ها بود.از طرفی هم، تعدادی از فیلم ها در داستان اصلی یا فرعی خود به موضوعاتی چون می تو، تعرض، خیانت و سو استفاده از زنان پرداختند؛ موضوعاتی که در سپهر زندگی و دغدغه های زنان ایرانی، جزو موارد حداقلی به شمار می رود.  

اگر سینمای غرب به این موضوعات زیاد توجه دارد، به این خاطر است که فرهنگ بیمار اروپایی_آمریکایی زن غربی را به سرحد انحطاط کشانده و بازیچه ای در دست مردان هوسران قرار داده است. زن غربی به اذعان رسانه های جهانی، امنیت، آرامش و سلامت خود را از دست داده است؛ لذا طبیعی است که سینماگران غربی این حقیقت عیان و پرتکرار را ببینند و منعکس کنند؛ اما سوال اینجاست: این مساله چند درصد مسائل زنان ایرانی را شامل می شود که اینچنین پرتعداد در فضای سینمای ایران دیده می شود.

امسال شاید تنها دوربینی که از دریچه سینما به زن موفق ایرانی نظر انداخت، دوربین تازه کار لیلی عاج بود؛ او با تیزبینی تمام، قصه بانوی قهرمانی را روایت کرد که به سان شیرزنان تاریخ ایران توانست در مقابل دشمن تا دندان مسلح قدعلم کند و با رهبری زنانه خود و مدیریت جامعه کوچک خانواده های چشم به راه، عرصه را بر اشرف نشینان تنگ کرده و تا جایی این مقاومت مادرانه را ادامه دهد که منافقین فرار را بر قرار ترجیح دهند.

 هوشمندی وزیر ارشاد در اهدای جایزه هنری گوهرشاد به خانم عاج، حرکتی مبارک در هویت بخشی به بانوی موفق ایرانی در سپهر سینمای کشور محسوب می شود. این جایزه برای خلق شخصیت ثریا به عنوان مادری پیشرو، مبارز و خستگی ناپذیر در حفظ کیان خانواده، به ایشان تعلق گرفت؛ ضمن اینکه خانم عاج به عنوان یک کارگردان سینما و تئاتر، خود مصداق بانوی موفق ایرانی محسوب می شود و اهدای جایزه گوهرشاد به ایشان، نشان از تصمیم وزیر و طراحان این جایزه هنری در حمایت از زنان هنرمند ایرانی دارد».

شاید برایتان مهم باشد...

+ There are no comments

Add yours