چگونه سینما نفس تازه می کند؟

بازدیدها: 2

سینمای ایران در روزهای اخیر شرایط بهتری را تجربه کرده و اکران آثار جدید روی پرده نفسی تازه را به ریه‌های هنر هفتم وارد کرده است.

به گزارش سینمای خانگی به نقل از فارس، موضوع مخاطب همواره برای سینما و سینماگران از اهمیت خاصی برخوردار بوده است.

موضوعی که چندی‌است بسیار از آن نوشته‌ایم، حتی شاید هرکسی که کمترین ارتباطی با سینما دارد نظری در رابطه‌با این موضوع داده باشد.

یکی از راهکارهای مطرح شده برای احیا مجدد گیشه سینما اکران آثار جدید و البته توجه به کیفیت این آثار بود، اقدامی که چندی‌است در دستورکار قرار گرفته و تعداد فیلم‌های جدیدی که به چرخه اکران می‌رسند نسبت به قبل افزایشی چشم‌گیر داشته است.

سال جاری آثار بسیاری در صف اکران ماندند طوری که شاید بتوان گفت آثار روی پرده سینما تا آبان‌ماه سال جاری تغییر چندانی نداشته و اکران تکراری بلای جان گیشه سینما شده بود، اکران آثار جدید بعد از این بازه توانست به رونق حداقلی گیشه سینما کمک شایانی کند.

در شرایط فعلی هم مطابق با آمار سامانه مدیریت فروش و اکران سینما (سمفا) درهفت روز گذشته فیلم‌های جدید سینمای ایران آمار قابل قبولی را ثبت کرده‌اند.

فیلم «بخارست» که از 24 آبان‌ماه به اکران رسید در رتبه اول فروش در هفت روز گذشته قرار دارد و با 80,757 مخاطب در 3,791 سانس فروش خوبی را تجربه کرده است.

همچنین «لوپتو» عباس عسکری در 2,050 سانس 46,542 مخاطب را در سینما آورده و در رتبه دوم اکران 7 روز گذشته قرار دارد.

اما نکته مهم این مطلب سومین فیلم پر مخاطب هفته اخیر است؛ «ملاقات خصوصی» سیزدهم این ماه وارد چرخه اکران شده و روزهای ابتدایی حضور خود در سینماها را تجربه می‌کند، اما در همین مدت 6 روزه اکران 24,934 مخاطب را در 1,414 سانس به سینما آورده و 18 مخاطب را در هر سانس تجربه کرده است، آماری که به نسبت میانگین کلی مخاطب سینما رو به رشد است.

در کل تنها با بررسی همین آثار متوجه شرایط رو به رشد سینما خواهیم شد، به‌طوری‌که به گواه آمار 65 درصد فروش سینمای ایران در هفت روز گذشته تنها مربوط به همین 3 فیلم است.

اما فارغ از تمامی این موارد وضعیت کلی همچنان شرایط مساعدی را تجربه نمی‌کند، سینمایی انفرادی ساخته سید مسعود اطیابی از آثاری است که تجربه فروش خوبی را تجربه کرده و در رتبه نخست فروش آثار قرار دارد؛ میانگین مخاطب پرفروش‌ترین اثر سال هم شرایط خوبی ندارد و با 2,428,302 مخاطب در 85,654 سانس به‌صورت میانگین تنها 29 نفر را در هر سانس روبه‌روی پرده نقره‌ای نشانده است.

درپایان گفت وضعیت سینمای ایران در آستانه فرارسیدن مهم‌ترین جشنواره سینمایی ایران اسلامی شرایط رو به بهودی را تجربه می‌کند اما این شرایط تا زمان رسیدن به اوج فاصله بسیار دارد.

شاید برایتان مهم باشد...

+ There are no comments

Add yours